اصول کر گیری علمی و صحیح

نویسنده

روابط عمومی شرکت فاطر سازه

فهرست مطالب...

مقالات دیگر

کر گیری بتن

روابط عمومی فاطرسازه – کرگیری بتن (کر به معنای هسته core) به عملیات ایجاد یک حفره یا خارج کردن قسمتی از بتن به شکل استوانه‌ ای گفته می شود. کرگیری در واقع یکی از روش های مختلف برش و مغزه گیری از بتن تقویت شده یا بتن معمولی می باشد. کرگیری بتن برای اهداف گوناگونی انجام می شود. مهم ترین آن ها عبارتند از ایجاد مسیر برای عبور لوله، سیم کشی و غیره و همچنین نمونه گیری از بتن برای آزمایش های مختلف که در آزمایشگاه بتن انجام می شود و در آن ها ویژگی های مختلف بتن تعیین می شوند. دریل های مخصوصی برای این کار طراحی و ساخته شده‌اند که در عملیات کرگیری بتن از آنها استفاده می شود. استفاده از دریل های مکانیکی سابقه‌ ای بسیار طولانی در صنعت ساخت و ساز دارد و حتی به دوران باستان نیز باز می گردد. به هر ترتیب امروزه برای کرگیری بتن از دریل های مکانیکی و الکتریکی نیمه اتوماتیک استفاده می کنیم.

نحوه کارکرد دستگاه کر گیری

دستگاه های دریل از هسته های الماسی استفاده می کنند. چرا که الماس یکی از سخت ترین مواد شناسایی شده است که می تواند بتن را ببرد. البته بیشتر دریل از فولاد ساخته می شود و فقط در بخش انتهایی یا نوک آن از الماس استفاده می شود. احتمالا این موضوع به خاطر ارزش بالای الماس باشد. اگر بخواهیم کل هسته‌ی یک دریل را از الماس بسازیم، هزینه‌ی هنگفتی را بر روی دست ما می گذارد و البته واقعا هم به چنین کاری نیازمند نیستیم. از نظر راه های ایجاد نیرو برای وارد کردن آن به بتن، دریل ها به دسته های الکتریکی، بادی و هیدرولیک تقسیم می شوند. دریل های مدرن به صورت کاملا خودکار عمل می کنند. این دریل ها را با تنظیماتی بسیار آسان بر روی دیوار نصب می شود و با چرخشی سیصد و شصت درجه‌ ای یک دایره کامل از بتن را می برند که بعد از خارج شدن، یک شکل استوانه تشکیل می شود. قطر استوانه ‌ی بریده شده از بتن بستگی به این موضوع دارد که ما به چه اندازه‌ ای نیاز داریم. دریل ها می توانند استوانه هایی با قطر ۱۰ میلی متر تا ۱۸۰ سانتی متر را ببرند و از بتن خارج کنند.

جهت درخواست مشاوره یا سفارش پروژه با این شماره تماس بگیرید 09194107244

کرگیری روی بتن مسلح و غیر مسلح

اجرای عملیات کرگیری بتن در هر سطحی بتنی باید از شرایط و استانداردهای مشخصی پیروی کند. در بتن‌های غیرمسلح بر اساس محاسبات اقدام به مشخص کردن محل کرگیری می‌کنند اما در بتن‌های مسلح شده قضیه کمی متفاوت خواهد بود.

در بتن‌های مسلح به منظور پرهیز از آسیب به میلگرد‌ها می‌توان قبل از شروع به کار با استفاده از اسکنرهای مخصوصی محل دقیق آن‌ها را رد داخل بتن مشخص کرد و سپس بر اساس آن محل کرگیری را مشخص کرد.

کرگیری روی بتن مسلح و غیرمسلح با توجه به ماهیت متفاوت آن‌ها، ابزارها و روش‌های متفاوتی دارد.

در کرگیری بر روی بتن غیرمسلح، می‌توان از دستگاه‌های کرگیر انتهایی و تخت استفاده کرد. در این حالت، بتن بدون مسلح که معمولاً در بخش‌هایی از ساختمان‌ها با کاربردهای مختلف استفاده می‌شود، با استفاده از دستگاه کرگیر بریده شده و نمونه‌هایی برای بررسی و آزمایش در آزمایشگاه گرفته می‌شود.

اما در کرگیری بر روی بتن مسلح، ابتدا باید محل قرارگیری میلگردها و مسلح‌ها شناسایی شود تا در هنگام کرگیری، از آن‌ها صرف‌نظر شود و این کار برای حفظ ایمنی و همچنین جلوگیری از خرابی مسلح‌ها اهمیت دارد. برای کرگیری بر روی بتن مسلح، می‌توان از دستگاه‌های کرگیر دیاموند و لوله‌ای استفاده کرد.

در این حالت، دستگاه کرگیر با استفاده از تیغه الماسی یا لوله، بتن را برش می‌دهد و نمونه‌هایی از بتن و مسلح‌ها برای بررسی و آزمایش در آزمایشگاه گرفته می‌شود.

جهت درخواست مشاوره یا سفارش پروژه با این شماره تماس بگیرید 09194107244

در خواست تان را به ما بگویید و با خیال راحت پروژه انجام شده را تحویل بگیرید

X