انواع مواد تخریب کننده بتن

نویسنده

روابط عمومی شرکت فاطر سازه

فهرست مطالب...

مقالات دیگر

آشنایی با انواع مواد تخریب کننده بتن

اصلی ترین دلیل برای استفاده از بتن در ساخت و ساز، استحکام بالای آن می باشد. اما در صورتی که قصد تخریب یک سازه بتنی را داشته باشیم، باید از چه موادی استفاده کنیم؟ در این محتوا ما قصد داریم تا شما را با انواع مواد تخریب کننده بتن آشنا کنیم.

انواع روش های تخریب بتن ( انواع مواد تخریب کننده بتن )

انواع مواد تخریب کننده بتن عبارتند از:

تخریب بتن با روش مکانیکی:

در روش مکانیکی از وسایل مکانیکی همچون چکش های برقی، کمپرسور و پیکور استفاده می شود. در واقع این تجهیزات به سازه بتنی نیروی مکانیکی وارد می کنند و با ضربه سبب تخریب بتن می شوند. یکی از مهم ترین مزایای این روش تخریب بتن، هزینه کم و سرعت بالای آن می باشد. این نکته به این معنی می باشد که با استفاده از وسایل مکانیکی خیلی زود و سریع بتن تخریب خواهد شد. لازم به ذکر است که میزان تخریب بتن در این روش، به قدرت دستگاه بستگی دارد. نکته مهم دیگر که باید آن را گفت این است که تخریب بتن با وسایل مکانیکی در مکان های مختلف قابل استفاده است. بیشترین کاربرد این روش زمانی است که بتن فاقد میلگرد باشد یا نیازی به تخریب کامل بتن نباشد.

آشنایی با انواع مواد تخریب کننده بتن – فاطر سازه

تخریب بتن با مواد شیمیایی اسیدی:

در این روش از انواع اسیدها جهت حل کردن سیمان مصرف شده در بتن استفاده می شود. با استفاده از مواد شیمیایی اسیدی، سیمان متلاشی شده و تخریب می شود. در واقع در محل هایی که حجم تخریب بتن در آن کم است، از مواد شیمیایی برای تخریب بتن استفاده می شود. لازم به ذکر است که این روش، سرعت پایینی دارد. از این روش برای پاکسازی قالب ها و باز کردن گرفتگی لوله ها استفاده می شود.

تخریب بتن با استفاده از مواد منفجره:

در مواقعی که حجم زیادی از بتن باید تخریب شود، از مواد منفجره استفاده می شود. جهت تخریب بتن با استفاده از مواد منفجره، ابتدا این مواد را درون سوراخ های مشخص از بتن قرار می دهند. بعد از انفجار مواد منفجره، سازه بتنی به قطعات کوچک تر تقسیم خواهد شد.

تخریب بتن با استفاده از مواد شیمیایی منبسط شونده:

یکی دیگر از روش های تخریب بتن، استفاده از فشار فیزیکی می باشد. زمانی که از مواد شیمیایی منبسط شونده استفاده می شود، حجم آن ها زیاد می شود و به بتن فشار می آورد و آن را تخریب می کند. این مواد شیمیایی منبسط شونده، با اسامی تجاری مختلف از جمله کتراک نیز شناخته می شوند. با استفاده از این روش می توان انواع بتن ها را تخریب کرد. استفاده از کتراک، کم ترین آسیب را به میلگردها وارد می کند و آلودگی صوتی خاصی به همراه ندارد. لازم به ذکر است که هزینه این روش بسیار کم است. در بتن های حجیم با ضخامت پایین از این روش برای تخریب بتن استفاده می شود.

تخریب بتن با استفاده از جرثقیل:

یکی از پر استفاده ترین روش ها برای تخریب بتن، این است که یک آونگ با وزن زیاد یا توپ سنگین متصل به جرثقیل، به سازه بتنی ضربه می زند و آن را تخریب می کند. لازم به ذکر است که این روش، بسیار پر سر و صدا است و گرد و غبار زیادی نیز تولید می کند. تخریب بتن با استفاده از جرثقیل، باعث لرزش سازه نیز می شود. این روش حتماً باید توسط اپراتورهای حرفه ای انجام شود. چرا که باید ایمنی کار به صورت کامل و دقیق رعایت شود.

تخریب بتن با بهترین مواد توسط برترین مهندسان – فاطر سازه

تخریب بتن با استفاده از واترجت:

یکی از عناصر لطیف و در عین حال بسیار قدرتمند، است می باشد. واترجت ها، سیستمی هستند که با استفاده از فشار آب، بتن ها را تخریب می کنند. انواع واترجت ها با میزان فشار های مختلف در بازار وجود دارند و شما می توانید از آن ها برای تخریب بتن ها استفاده کنید. استفاده از واترجت، بهترین روش برای تخریب بتن است و مزایای زیادی دارد. لازم به ذکر است که در این روش میلگرد های بتن آسیبی نمی بینند و از نظر عمق و ابعاد، بتن ها را به صورت دقیق تخریب می کند. به جرات می توان گفت که واترجت، هیچ آسیبی به بتن های اطراف نمی زند و شما هیچ گونه ترکی را در اطراف بتن مشاهده نخواهید کرد. با استفاده از واترجت علاوه بر تخریب بتن، می توان بتن ها را لایه برداری کرده یا سطح آن ها را پاکسازی کرد. لازم به ذکر است که تخریب بتن با استفاده از واترجت، هزینه بالایی دارد. اما دقت و کیفیت تخریب بتن در این روش بسیار عالی است و قیمت بالای این روش را توجیه می کند.

بهترین روش برای تخریب بتن چیست؟

پیش تر انواع مواد تخریب کننده بتن را برای شما سروران گرامی شرح دادیم. اکنون می خواهیم بهترین روش برای تخریب بتن را به شما عزیزان معرفی کنیم. همانطور که ذکر کردیم تخریب بتن با استفاده از واتر جت، بهترین روش برای تخریب بتن است. در این روش، بتن با استفاده از فشار آب به قطعات کوچکتر تبدیل می شود. سپس این قطعات، به کمک جرثقیل برداشته می شود. استفاده از واترجت، روی سازه های اطراف تاثیر زیادی نمی گذارد و سر و صدای آن بسیار کم است. از واترجت می توان برای تخریب یک محدوده از سازه یا یک مسیر مستقیم استفاده کرد. برای مثال می توان دیوار های ساختمان را با استفاده از واترجت تخریب کرد.

در خواست تان را به ما بگویید و با خیال راحت پروژه انجام شده را تحویل بگیرید

X