ساده ترین روش تخریب بتن

نویسنده

روابط عمومی شرکت فاطر سازه

فهرست مطالب...

مقالات دیگر

آشنایی با ساده ترین روش تخریب بتن

تخریب بتن یکی از مراحل پر دردسر برای سازندگان سازه هاست. چرا که استفاده از مواد منفجره که مرسوم ترین شیوه تخریب بتن در سال های اخیر بوده است، ضمن پر هزینه بودن برای کارفرما، می تواند آلودگی صوتی و خطرات زیست محیطی هم به همراه داشته باشد. جالب است که بدانید برای حل این مشکل و کاهش هزینه و خطرات استفاده از مواد منفجره، راه های ساده تری نیز برای تخریب بتن ابداع شده است. این روش ها بر پایه دانش و فناوری مواد شیمیایی می باشد. ما در این محتوا قصد داریم تا ساده ترین روش تخریب بتن را به شما سروران گرامی معرفی کنیم.

انواع روش های تخریب بتن ( ساده ترین روش تخریب بتن )

تخریب بتن در پروژه های مقاوم سازی در واقع اولین مرحله به حساب می آید. روش های مختلفی برای تخریب بتن وجود دارند که مهم ترین و پرکاربردترین آن ها عبارتند از:

تخریب بتن با استفاده از دستگاه های پنوماتیکی و هیدرولیکی

این دستگاه های تخریبی به صورت رایج برای تخریب بتن، پیاده رو و جاده ها، عرشه پل ها و فونداسیون ها مورد استفاده قرار می گیرد. میزان تخریب با این روش معمولاً به مقاومت بتن، اندازه چکش دستگاه تخریب، شرایط کار و میزان میلگرد های استفاده شده در بتن بستگی دارد. دستگاه های پنوماتیکی و هیدرولیکی می توانند قدرت تخریب بالایی داشته باشند و حتی در برخی موارد خصوصاً برای شرایط دسترسی دشوار مانند زیر آب از راه دور کنترل شوند. از جمله مهم ترین ویژگی های این روش تخریب عبارت است از:

  1. قابلیت مانور و دسترسی آسان
  2. قابلیت کنترل از راه دور
  3. قابلیت استفاده برای تخریب در زیر آب

تخریب بتن با ساده ترین روش توسط فاطر سازه

تخریب تحت فشار

در واقع زمانی که تخریب بدون آلودگی و گرد و غبار، کنترل شده و کم سر و صدا مد نظر باشد، تخریب تحت فشار (مکانیکی و شیمیایی) بهترین گزینه است. با فشار مکانیکی، بتن با استفاده از قدرت زیاد و دستگاه های جدا کننده که با فشار هیدرولیک ایجاد شده توسط یک موتور کار می کنند، خرد می شود.

در روش شیمیایی نیز مواد شیمیایی منبسط شونده درون یک الگوی خاصی از سوراخ ها ریخته می شوند و به کمک انبساط این دوغاب بتن تخریب می شود. سپس بتن تخریب شده به راحتی توسط دست و یا جرثقیل از محل برداشته می شود. در واقع تخریب مکانیکی و شیمیایی ساده ترین روش تخریب بتن می باشند. برای اجرای این روش ها، سوراخ هایی درون سازه ایجاد شده و نیروی جانبی به بتن وارد می شود که باعث تخریب آن می گردد.

تخریب با استفاده از جرثقیل

این روش یکی از متداول ترین روش های تخریب ساختمان می باشد. در این روش یک آونگ با وزن زیاد با کمک جرثقیل مورد استفاده قرار می گیرد. این روش برای تخریب سازه های بنایی و بتنی کاربرد دارد. در برخی موارد ممکن است به جای ضربه زدن به ساختمان با استفاده از این توپ سنگین وزن، توپ روی ساختمان رها گردد. با این حال این، این فرآیند برای هر کاربردی مناسب نبوده و می تواند با سر و صدای زیاد، گرد و غبار و لرزش زیاد همراه باشد. همچنین تنها اپراتورهای با مهارت بالا می توانند این روش را اجرا کنند.

تخریب با کمک مواد منفجره

زمانی که حجم زیادی از بتن باید تخریب شود، افراد از مواد منفجره استفاده می کنند. این مواد منفجره درون سوراخ هایی مشخص، قرار داده می شوند و پس از انفجار، سازه را به قطعات کوچک تر تبدیل می کنند. این روش بر اساس نتیجه مورد نظر می تواند به شکل های مختلفی اجرا گردد. لرزش و انفجار هوای اطراف در این روش می تواند سبب آسیب به سازه های مجاور گردد. از این رو اجرای این روش باید لزوماً با رعایت استاندارد های بالا و الزامات ایمنی همراه باشد.

تخریب بتن با واترجت

امروزه یکی از روش های متداول و پرکاربرد برای تخریب و ترمیم بتن استفاده از واترجت می باشد. برای برش موضعی نقاطی از بتن که آسیب دیده و یا به اشتباه بتن ریزی شده و یا دچار خوردگی شده است است، استفاده از دستگاه واترجت بهترین گزینه است. این شیوه بسیار کارآمد بوده در کوتاه ترین زمان ممکن سطح مقطع بتنی را تخریب نموده و فاقد معایب و مشکلات سایر روش های تخریب است.

تخریب بتن با قیمت مناسب – فاطر سازه

بهترین و ساده ترین روش تخریب بتن

تخریب بتن با استفاده از واترجت، بهترین  و ساده ترین روش تخریب بتن است. در این روش، بتن با استفاده از فشار آب به قطعات کوچک تر تبدیل می شود. سپس این قطعات، به کمک جرثقیل برداشته می شود. استفاده از واترجت، روی سازه های اطراف تاثیر زیادی نمی گذارد و سر و صدای آن بسیار کم است. از واترجت می توان برای تخریب یک محدوده از سازه یا یک مسیر مستقیم استفاده کرد. برای مثال می توان دیوار های ساختمان را با استفاده از واترجت تخریب کرد.

کلام آخر

همانطور که ذکر کردیم روش های زیادی برای تخریب بتن وجود دارد. از تخریب به کمک مواد شیمیایی و اسید گرفته تا تخریب به کمک دستگاه های پنوماتیکی مختلف.

شرکت فاطر سازه با استفاده از ساده ترین روش تخریب بتن ، این عملیات را انجام می دهد. مجموعه فاطر سازه با به کارگیری بهترین مهندسان و بروزترین تجهیزات و دستگاه ها، عملیات تخریب بتن را انجام می دهد. لازم به ذکر است که تمامی خدمات ارائه شده توسط شرکت فاطر سازه از قیمت و هزینه مناسب و مقرون به صرفه برخوردار می باشد. شما عزیزان می توانید جهت استعلام هزینه انواع روش های تخریب بتن و دریافت مشاوران رایگان با مشاوران ما در ارتباط باشید.

درخواست تان را به ما بگویید و با خیال راحت پروژه انجام شده را تحویل بگیرید

X