چسب کاشت میلگرد چیست؟

نویسنده

روابط عمومی شرکت فاطر سازه

فهرست مطالب...

مقالات دیگر

چسب کاشت میلگرد چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

امروزه یکی از پرکاربردترین روش ها برای افزایش مقاومت سازه های بتنی، کاشت میلگرد می باشد. در واقع کاشت میلگرد عملیاتی است که برای افزایش دوام و مقاومت بتن صورت می گیرد. مراحل کاشت میلگرد در بتن به ترتیب ایجاد سوراخ در بتن ها با استفاده از دریل یا کرگیری در سطوح بتنی، شست و شو و تمیز کاری سطوح بتنی و داخل سوراخ های ایجاد شده با استفاده از دمنده و مکنده های هوا، تزریق چسب کاشت میلگرد به وسیله تجهیزات مخصوص در عمق کافی و در نهایت هم نصب میلگرد بر روی سازه ‌ی بتنی است. اما شاید از خود سوال کنید که چسب کاشت میلگرد چیست؟

ما در این محتوا به این سوال پاسخی کامل خواهیم داد.

چسب کاشت میلگرد چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

در واقع چسب کاشت میلگرد ماده ای شیمیایی می باشد. این ماده بر پایه رزین های اپوکسی، پلی استر و وینیل استر تولید می شود. چسب کاشت میلگرد علاوه بر رزین های پلیمری که در ترکیبش وجود دارد، دارای افزودنی های بتن نیز می باشد. این افزودنی ها شامل مواد نرم کننده برای افزایش انعطاف پذیری چسب کاشت میلگرد و کاهش دمای تبدیل شیشه ای، پر کننده ها که انقباض چسب را در موقع گیرش و سخت شدن کاهش می دهد و خصوصیات مکانیکی آن را تقویت می کند.

مهم ترین ویژگی چسب های کاشت میلگرد که به صورت عمومی باید در تمامی انواع مختلف این چسب ها وجود داشته باشد عبارتند از:

 1. ویسکوزیته مناسب در زمان اختلاط و نصب
 2. زمان مصرف مناسب
 3. زمان ژله ای شدن مناسب
 4. مدت نگهداری مناسب
 5. دانسیته و اشباع سازی قابل قبول

به طور کلی ویژگی های مقاومتی چسب کاشت میلگرد در مقابل بار های استاتیکی، دینامیکی و شبه دینامیکی بسیار مهم می باشد. همچنین این موضوع که عملکرد چسب ها در محیط های خورنده و اسیدی چگونه باشد نیز مهم است.

کاربرد های چسب کاشت میلگرد

 1. پر کردن شکاف های موجود در سقف، دیوار و کف
 2. نصب صفحات فلزی روی سطوح عمودی
 3. کاشت بولت و میلگرد روی سطوح عمودی و افقی

مزایای استفاده از چسب کاشت میلگرد و آرماتور

 1. اجرا و پیاده سازی سریع و آسان
 2. نیازی به استفاده از حلال ها ندارد
 3. چسبندگی فوق العاده زیاد و مقاومت بالا
 4. عوامل جوی و محیطی تاثیری روی آن ندارد
 5. قابلیت اتصال بسیار عالی به بتن و دیگر مصالح ساختمانی
 6. امکان کاشت میلگرد و بولت بر روی سطوح عمودی و افقی بتن

انواع چسب کاشت میلگرد (کاشت آرماتور)

چسب کاشت میلگرد همچون دیگر محصولات موجود در صنعت ساخت و ساز، در انواع و برند های مختلف تولید می شود. در واقع هر یک از آن ها ویژگی های منحصر به فردی را دارا هستند. توجه داشته باشید که پیش از انتخاب برند چسب کاشت میلگرد باید تحقیقات کافی و لازم برای شناخت بهترین چسب کاشت میلگرد مناسب انجام شود. همچون دیگر محصولات، در هنگام انتخاب چسب مناسب لازم است تا توجه کافی به آیین نامه ها و قوانین مربوطه را داشته باشیم تا بتوانیم بهترین انتخاب را انجام دهیم. چسب کاشت میلگرد از نظر ترکیبات شیمیایی، مشخصات مکانیکی و کاربرد تفاوت هایی با هم دارند و از این نظر نیز به سه دسته ‌ی کلی تقسیم می شوند که عبارتند از:

 1. چسب کاشت میلگرد کپسولی
 2. چسب کاشت میلگرد کارتریجی
 3. چسب کاشت میلگرد حجمی

چسب میلگرد کپسولی

این نوع از فراورده ها که به صورت دو بخشی هستند از گروه رزین پلی استر و اپوکسی وینیل استر تشکیل می شوند. در اتصال و نصب بولت های ویژه سر مهره دار از این فراورده استفاده می شود. در این نوع چسب، محصول را در محفظه های کپسولی که جنس آن از شیشه شفاف است وارد نموده و در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند.

چسب میلگرد کپسولی در سایزها و اندازه های مختلفی ارائه می شود. این فراورده با نام های دیگری همچون چسب کاشت بولت شیشه ای یا پیچشی نیز در بازار شناخته می شود. در واقع مهندسین و پیمانکاران هنگامی که قصد استفاده از این فراورده را داشته باشند، محفظه شیشه ای آن را شکسته و از محصول داخل آن استفاده می نمایند. درواقع استفاده از این محصول گیرایی و چسبندگی فوق العاده ای ایجاد می کند که حتی در شرایط تحلیل کننده و اسیدی نیز جوابگوی اهداف مورد نظر بوده و پایداری بسیار خوبی دارد.

چسب کاشت میلگرد کارتریجی

از این مدل از محصولات برای کاشت و اتصال روی سطوح سیمانی، چوبی و گرانیتی استفاده می شود. در واقع این فراورده نیز دو بخشی است که اساس فرمول آن رزین اپوکسی یا  پلی استر یا وینیل استر و بخش دوم آن نیز اساس و پایه پلی آمینی دارد. این نوع چسب کاشت میلگرد در راستای اتصال و کاشت میلگرد و آرماتور روی بتن استفاده می شود. لازم به ذکر است که این محصول رضایت بیشتر استفاده کنندگان را جلب نموده است.

چسب کاشت میلگرد حجمی

این محصول دو یا سه جزئی می باشد. در مدل سه بخشی آن که تشکیل شده از فرمول های رزین اپوکسی بیسفنول A، هاردنر یا سخت کننده سیمان و پلی آمید می باشد، جهت نصب آرماتور و بولت در سیمان مسلح شده یا تقویت شده در نظر گرفته شده است. چسب کاشت میلگرد حجمی قدرت چسبندگی بسیار بالایی را در سطح های متفاوت سیمانی از خود بروز می دهد. پایداری کششی و خمشی بسیار عالی آن، این فراورده را در مرکز توجه مهندسین قرار داده است.

جمع بندی

در این محتوا به سوال « چسب کاشت میلگرد چیست؟ » پاسخی کامل و جامع دادیم.
شرکت فاطر سازه یکی از بهترین شرکت های مقاوم سازی و اصلاح سازه های بتنی در تهران می باشد. این مجموعه با به کارگیری بهترین مهندسان و بروزترین تجهیزات تمامی خدمات مرتبط با حوزه مقاوم سازی و اصلاح سازه های بتنی را انجام می دهد. شما سروران گرامی می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان و استعلام هزینه کاشت میلگرد در بتن با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 

در خواست تان را به ما بگویید و با خیال راحت پروژه انجام شده را تحویل بگیرید

X